Många av oss arbetar redan med panoramaskärmar, så att vi kan få mer bildområde för allt vi behöver, som att ändra layouten för grafiska redigeringsverktyg på en bekvämare plats om vi arbetar med applikationer av denna typ.
Detta faktum har beaktats av Google Drive-teamet, som har meddelat möjligheten till skapa presentationer i panoramaformat, är det här formatet som standard för nya presentationer.
Detta ger oss fördelar när vi hanterar de data som vi kommer att inkludera i varje bild, där vi kan lägga till mer data av alla slag eller omorganisera det vi redan har, så att bilderna i sig är mer attraktiva.
Men om det är attraktivt meddelar Google Drive också möjlighet att redigera masterteman samt möjligheten att skapa nya teman från grunden, vilket gör det möjligt för oss att ge mer personlighet till våra egna presentationer, vilket hindrar dem från att vara desamma som andra användare.
När det gäller utgåvan av teman kan vi nu redigera mastertemanna, ändra en serie egenskaper, som teckensnitt, bakgrunder och logotyper, så att om vi redan har valt ett tema och vi har skapat en serie bilder, görs ändringarna i Dessa teman kommer att återspeglas i bilderna själva skapade.
Men även om vi är stolta över våra teman kan vi alltid dela dem på Google+ under hashtaggen #mygoogleslides, och vi kan känna imponerande presentationer via Google Drive-sidan på Google+.
Förändringar som gör att vi kan få mer marginal för att erbjuda mer data och större personalisering i våra presentationer, som säkert kommer att välkomna fler än en med öppna armar, särskilt de som ville och föreslog Google Drive-teamet att ha dessa möjligheter när som helst.